Pokuty za nedodržení předpisů BOZP jsou stanoveny v různých předpisech. Výše jednotlivých pokut může být různá, v maximální výše jde až o likvidační částky.
Orgány státní správy mají i pravomoc zastavit provoz nebo činnost pokud tato činnost přímo ohrožuje bezpečnost zaměstnanců.
Pokuty hrozí všem podnikající osobám a organizacím bez ohledu na právní stav společnosti či počet zaměstnanců.
Kontrolní pravomoc mají i orgány odborových organizací. Ty nemohou ukládat pokuty. Nyní již nemají právo závazným pokynem požadovat odstranění závad v provozu na strojích a zařízeních a pracovních postupech. V případě bezprostředního ohrožení života nebo zdraví zaměstnanců již nemohou zakázat další práci. Též již nemohou zakázat práci přesčas a v noci, která by ohrožovala bezpečnost a zdraví zaměstnanců. O zjištěných závadách informují státní kontrolní orgány.
Za co hrozí pokuta 300.000,-Kč ?
Pokud společnost neumožní zaměstnancům, aby se zúčastnili jednání o BOZP, nebo jim o tomto jednání neposkytnout informace, nebo pokud nevyslechnou jejich připomínky k oblasti BOZP.
Pokud společnost nezajistí spolupráci na pracovišti tak, aby byli chránění rovněž cizí zaměstnanci, nezajistí dodržování zákazu konzumace alkoholu a užívání jiných návykových látek, nebo nepřizná odborovým orgánům právo kontrolovat stav BOZP.
Za co hrozí pokuta 400.000,-Kč ?
Pokutu může obdržet fyzická osoba, která neohlásí pracovní úraz a záznam o něm nezašle určitým institucím, nepředá tento záznam postiženému, případně jeho rodinným příslušníkům, nebo si v řádném rozsahu nevede evidenci o pracovních úrazech či evidenci fyzických osob, které trpí nemocí z povolání.
Tato pokuta může být ale udělena také v případě nedoručení oznámení o zahájení prací inspektorátu.
Za co hrozí pokuta 1.000.000,- Kč ?
Pokuta až jeden milion korun hrozí fyzické osobě, jež nezajistí bezpečnost osob, o kterých ví, že se nacházejí na daných pracovištích, zdarma neposkytne osobní ochranné pracovní prostředky, pracovní oděvy a obuv, mycí, čisticí a dezinfekční prostředky nebo ochranné nápoje, překročí určenou lhůtu pro odstranění závad, nebo neumožní odmítnout práci, která by mohla ohrozit život či zdraví zaměstnanců a jiných osob
Za co hrozí pokuta 2.000.000,-Kč ?
Nejvyšší pokuta hrozí v případech, kdy zaměstnavatel nedodrží povinnosti při zajištění BOZP, které ustanovuje Zákoník práce, náklady související se zajištěním BOZP jsou převedeny na zaměstnance, není zajištěno přijetí preventivních opatření, osobní ochranné pracovní prostředky nejsou v použitelném stavu či jejich používání nikdo nekontroluje, nebo nejsou umístěny bezpečnostní značky.
Udělena může být také tehdy, když nejsou dodržena opatření, která mají zamezit nebezpečí při používání chemických látek a opakování pracovních úrazů, není zajištěno provedení řádné revize technických zařízení, nebo naopak jsou prováděny neoprávněné prohlídky.
Tuto pokutu může dostat rovněž fyzická osoba, která zaměstná mladistvé takovou prací, při jejímž výkonu mohou ohrozit bezpečnost svou i ostatních lidí
< zpět na přehled